Czy można uczyć bhp w pracy? - szkolenie bhp

szkolenia bhp w warszawie

Prowadzącymi takie kursy są zazwyczaj specjaliści

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak w praktyce wyglądają szkolenia bhp. Jest to oczywiście zasadne pytanie, gdyż szczególnie nowo przyjmowani pracownicy mogli nie mieć z nimi do czynienia. W jaki więc spos

Czy można uczyć bhp w pracy? - szkolenie bhp szkolenia bhp w warszawie
ób można najogólniej opisać takie kursy? Otóż najprościej rzecz ujmując polegają one na przekazanie słuchaczom wiedzy z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa i higieny pracy. O tym w jaki sposób dbać o życie swoje i współpracowników powie fachowy inspektor. Oczywiście takiej wiedzy nie sposób przekazać w ciągu godziny lub dwóch, dlatego też szkolenia bhp muszą swoje trwać. Niemniej jednak bez względu na czas ich realizacji zdecydowanie polecamy, aby starać się wynieść z nich jak najwięcej informacji. Prowadzącymi takie kursy są zazwyczaj specjaliści świadczący również inne usługi. Popularny w ostatnich latach stał się outsourcing bhp, który pozwala w sposób kompleksowy zadbać o kwestie zawodowego bhp. Warto też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zadawać jak najwięcej pytań, aby móc je na bieżąco rozwiewać.


Celem tego szkolenia jest dostarczenie pracownikowi

Jednym najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę pracodawcy jest bezpieczeństwo w miejscy pracy, czyli tzw, bhp - bezpieczeństwo i higiena pracy. W związku z tym, że ilość wypadków przy pracy w wielu miejscach, a zwłaszcza w firmach produkcyjnych, budowalnych i fabrykach jest bardzo duża, co wiąże się z wysokim obciążeniem pracodawcy, a także regulacjami prawnymi - w każdym miejscu pracy przeprowadzane są szkolenia bhp.
Wstępne szkolenie bhp składa się z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego. Celem tego szkolenia jest dostarczenie pracownikowi wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na konkretnych stanowiskach pracy. Często pracodawcy powierzają te zadanie zewnętrznym firmom, specjalizującym się w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Jest to tzw. outsourcing bhp. Usługa ta obejmuje wszystkie obowiązkowe czynności związane z obsługą bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, wobec czego przedsiębiorca nie musi zatrudniać dodatkowego pracownika, tzw. inspektora bhp.


Outsoutcing BHP - co to takiego?

Outsourcing BHP w pewnym sensie jest pakietem zróżnicowanych usług, z których każda ściśle nawiązuje do tematu zapewniania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. To opcja kierowana do wszystkich pracodawców. Charakteryzuje ją duża wygoda i użyteczność, które są cenione przez właścicieli firm na całym świecie, w tym także i w Polsce.

W ramach profesjonalnego outsourcingu pracodawcy i zatrudniane przez nich osoby zyskują pełny dostęp do kompleksowej obsługi związanej z szeroko rozumianym bhp oraz ochroną przeciwpożarową. Usługa ta ma za zadanie zagwarantować odpowiednie warunki pracy, czyli warunki higieniczne oraz w pełni bezpieczne. Ważne dla pracodawców będzie również to, że umożliwia ona minimalizację kosztów. W ramach jednego pakietu zyskuje się bowiem dostęp do szeregu usług, za które nie trzeba oddzielnie płacić. Wśród nich pojawiają się przede wszystkim okresowe i wstępne szkolenia bhp, ale też i wykonywanie audytów stanu bezpieczeństwa oraz przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego.


Kto wykonuje ocenę ryzyka zawodowego

Każde przedsiębiorstwo i zakład pracy musi spełniać odpowiednie wymagania i przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Specjalna firma działająca w branży BHP zajmuje się świadczeniem wielu usług przydatnych przedsiębiorcom, na przykład takich, jak szkolenia BHP, audyty bezpieczeństwa czy też wykonanie oceny ryzyka zawodowego. Przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego jest jednym z wielu obowiązków pracodawcy, który wynika z Kodeksu pracy. Właściwe dokonanie precyzyjnej oceny ryzyka zawodowego jest dość istotne, dlatego warto zdać się w tej kwestii na profesjonalistów. Usługa przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego jest świadczona przez doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników służby BHP. Ocenę ryzyka zawodowego rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, który dotyczy danego stanowiska pracy, żeby ocena była jak najbardziej skrupulatna i rzetelna. Opracowywanie oceny ryzyka jest wykonywane we współpracy z osobami zarządzającymi pracownikami, co umożliwia dokładne stwierdzenie ryzyka występowania niebezpiecznych sytuacji w miejscu pracy.